• پرفسور حمید قدس

پرفسور حمید قدس در سال ۱۳۱۷ ودر شهر سمنان زاده شد . پس از خاتمه تحصیلات پزشکی در ایران برای گذراندن دوره تخصصی به انگلستان رفت و از آن هنگام تا کنون در مقام های کلیدی اجرایی و آموزشی در مراکز معتبر جهان فعالیت داشته‌است. پرفسور قدس در طول مدت فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی خود متجاوز از ۳۵۰ مقاله و کتاب به رشته تحریردر آورده‌است و در سال ۲۰۰۴ جایزه مقالات پسیکوفاماکولوژیک مجله روان پزشکی بریتانیا را به خود اختصاص داد.[۱] همچنین علاوه بر تدریس و استادی دانشگاه سنت جرج لندن، عضو و رییس سابق هیات بین‌المللی کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد می‌باشد. هیات بین‎المللی کنترل مواد مخدر، نهاد سازمان ملل متحد برای نظارت بر اجرای کنوانسیون‎های بین‎المللی مرتبط با مواد مخدر است .[۲][۳]
پروفسور 
حمید قدس از سال ‪ ۱۹۹۲‬میلادی عضو هیات بین‌المللی کنترل مواد مخدر بوده و در چندین دوره به عضویت این هیات انتخاب شده و ریاست آن را برعهده داشته‌است. [۴] او در 27 دسامبر 2012 در لندن در گذشت و در 28 دسامبر در دانشگاه سنت جورج به خاک سپرده شد.

======================================

مراسم یادبود پروفسور حمید قدس در سازمان ملل در وین برگزار شد

وین/ واحد مرکزی خبر/ سیاسی 24 /12 /91
مراسم یادبود درگذشت پروفسور «حمید قدس»،عضو و رییس سابق شورای بین المللی کنترل مواد مخدر (آی.ان.سی.بی ) در سازمان ملل در وین برگزار شد.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر از وین،مراسم یادبود درگذشت پروفسور حمید قدس با حضور جمع کثیری از سفرا ، مقامات سازمان های بین المللی، مدیر اجرایی دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل و دکتر «علی اصغر سلطانیه»، نماینده دائم ایران در نزد سازمان های بین المللی در مقر این سازمان در وین برگزار شد.
سلطانیه طی سخنانی در این مراسم یادبود گفت : پروفسور حمید قدس بیش از بیست سال عضو و برای چندین دوره ریاست کمیسیون جهانی کنترل مواد مخدر را در وین برعهده داشت.
سلطانیه در این سخنرانی از ویژگی های پروفسور قدس بعنوان یک چهره شاخص بین المللی وعلمی یاد کرد و گفت: پروفسور قدس کسی بود که توانست توانمندی های علمی و تخصصی دانشگاهی را برای اهداف انساندوستانه بکار گیرد.
سلطانیه افزود: مقامات عالیرتبه بین المللی نیز امروز اذعان دارند پروفسور حمید قدس بعنوان یک فرد برجسته بین المللی همیشه خاطره اش در اینجا زنده خواهد ماند.
همچنین در این مراسم «رایموند یانس»، رییس جدید شورای بین المللی کنترل مواد مخدر طی سخنانی از حمید قدس بعنوان یک پدر و استاد یاد و تقدیر کرد.
«یوری فدوتف»، معاون دبیرکل و مدیراجرایی دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل پس از این مراسم یادبود در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت که سالهاست که چهره و تلاش های علمی و تخصصی پروفسور قدس در ارتباط با کمیسیون جهانی کنترل مواد مخدر برای همه ما شناخته شده است .
فدوتف افزود: از دست دادن چنین شخصیتی یک خسارت بزرگ برای کمیسیون جهانی کنترل مواد مخدر بوده و یک چالش بسیار بزرگ برای ما ایجاد کرده است.
فدوتف با اشاره به اینکه از نزدیک با پروفسور قدس کار کرده است، افزود: او یک دوست خوب برای من بود و من بسیار متاثرم از اینکه ما وی را از دست داده ایم.
پروفسور حمید قدس یکی از اساتید متخصص و شناخته شده بارها در گزارش های رسمی و سخنرانی های خود از تلاش های جمهوری اسلامی ایران در خصوص مبارزه با مواد مخدر قدردانی کرده بود. وی در 27دسامبر سال 2012میلادی درگذشت.