• اخبار

جریان سازی فرهنگی از آثار مثبت برپایی نمایشگاه های کتاب در مراکز استان ها و شهرستان ها

جریان سازی فرهنگی از آثار مثبت برپایی نمایشگاه های کتاب در مراکز استان ها و شهرستان ها
مدیرکل حوزه وزارتی فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از اثرات مهم برگزاری نمایشگاه کتاب در مراکز استان یا شهرستان ها جریان سازی فرهنگی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، محمدمهدی احمدی شامگاه چهارشنبه در حاشیه بازدید از شانزدهمین نمایشگاه کتاب استان سمنان در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه کتاب چند اثر مثبت دارد، گفت: اولین اثر برگزاری هر نمایشگاه در مرکز استان یا شهرستان جریان سازی فرهنگی است که ایجاد می کند و دغدغه همه مردم کتاب می شود.

وی تصریح کرد: تاثیر دیگر نمایشگاه کتاب آگاهی محققین و مردم به تازه های نشر و به موضوعات جدید است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: نکته مهم این است که علیرغم اینکه از لحاظ تاریخی و تمدن،فرهنگ غنی و نیز مفاخر بزرگی  در حوزه علم داریم، متاسفانه میزان مطالعه مردم پایین است و این میزان مطالعه با فرهنگ غنی ایرانی اسلامی تناسب ندارد.

احمدی با اشاره به اینکه کتاب انرژی مثبت دارد، گفت: باید نگاهمان به کتاب عوض شود و به کتاب به عنوان یک فضیلت و یک برند ملی نگاه کنیم که کتاب در سبد خانواده قرار بگیرد تا مردم یک رابطه منطقی با کتاب داشته باشند و میزان مطالعه در جامعه بالا رود.

وی با تاکید بر اینکه اگر جامعه کتابخوان شود آسیب کمتر می شود اظهار داشت: گسترش مطالب علمی در فضای مجازی در کاهش مطالعه تاثیر دارد ولی جایگزین کتاب نشده چون خود ورق های کتاب و نشریات به خانواده ها انرژی مثبت می دهد.

مدیرکل حوزه وزارتی فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: شاهرود ظرفیت بالایی فرهنگی، هنری ، دینی و حوزوی دارد و این ظرفیت را دارد که در تمام  حوزه ها ویژه باشد.

احمدی با بیان اینکه شاهرود شهری است که دارای پشتوانه قوی علمی  و دارای ظرفیت بالایی است، افزود: به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهرود بایدخوب کمک شود زیرا مخاطبین قویی دارد که با کمک به این اداره می توان بخشی از نیازهای مخاطبین را پاسخ داد.

وی با بیان اینکه مشکل کاغذ در حوزه نشر  باعث به وجود آمدن اختلال در نشر کتاب و مطبوعات شده است افزود: برای رفع این مشکل سامانه ای را برای ثبت نام وارد کنندگان کاغذ به کشور و نیز ثبت نام ناشرین و مطبوعات که به کاغذ نیاز دارند معرفی  شده است و این سامانه بررسی های لازم را برای حقیقی بودن ثبت نام کنندگان انجام می دهد. 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر ناشر یا مطبوعات واقعی باشد سامانه اعلام می کند که به کدام مرکز توزیع برای دریافت کاغذ مراجعه کنند که مبلغ آن ارزان تر از کاغذی است که به صورت قاچاق وارد کشور می شود و به صورت آزاد در اختیار ناشرین و مطبوعات قرار می گیرد و این باعث بهبود نسبی وضعیت حوزه نشر به ویژه کاغذ شده است.

شانزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان سمنان با حضور 235 ناشر از سراسر کشور تا شانزدهم آذر در سالن شهید اکبری شاهرود دائر است.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان
۱۵ آذر ۱۳۹۷ ۰۸:۲۹
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500