• موقعیت شهرستان میامی

  شهرستان میامی، شرقی‌ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد است که از شمال به استان‌های گلستان و خراسان شمالی، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شهرستان شاهرود محدود شده است‌.

 شهر میامی به‌عنوان مرکز این شهرستان از آثار تاریخی و گران‌بهای بسیاری برخوردار است که از آن جمله می‌توان به کاروان‌سرای شاه عباسی، مسجد و حمام آقایان و موزه مردم شناسی اشاره کرد.

شهرستان میامی دارای چهار منطقه نمونه گردشگری شامل دشت شقایق و آفتابگردان، جنگل و آبشار نام نیک و جنگل دشت شاد و عباس آباد است.

تنوع قومی و فرهنگی این خطه اعم از کرد، ترک، عرب و فارس و غیره آداب و رسوم و آئین‌های متنوعی را سبب شده است.

شهرستان میامی مدفن شیخ حسن جوری رهبر نهضت سربداران در کلاته میرعلم روستای فیروزآباد(دهستان فرومد) است، ابن یمین فرومدی شاعر قطعه سرای قرن هفتم نیز در کنار مسجد جامع باشکوه فرومد زینت بخش تاریخ و فرهنگ ناب این خطه است.

صنایع دستی شهرستان میامی شامل جاجیم بافی، لاک تراشی، تولید البسه محلی، دست‌بافته‌های سنتی، نمدمالی است و سوغات آن قیسی و برگه زردآلو است.

مجموعه کاروانسرای میاندشت شامل سه کاروانسرا است که یکی از آنها مربوط به دوره صفوی و دو کارونسرای دیگر مربوط به دوره قاجار است.

کاروانسرای میاندشت با داشتن سه باب انبار، مامن مناسبی برای کاروانیان بود، هر سه کاروانسرا از ویژگی‌های برجسته معماری دوره خود برخوردار هستند. چاپارخانه و تلگراف‌خانه از جمله بناهای تاریخی این مجموعه است .

مسجد جامع فرومد

این بنا در روستای فرومد از توابع شهر میامی بر سر راه شوسه شاهرود به سبزوار و 165 کیلومتری شرق شاهرود واقع است.

فرومد از جمله مهم‌ترین مراکز فعالیت نهضت سربداران بود، بنای مسجد جامع فرومد از آثار ارزشمند معماری در دوره خوارزمشاهیان است که در دوره ایلخانی گسترش یافته و بر تزیینات آن افزوده شده است.

در داخل ایوان‌های شمالی و جنوبی محراب با تزیینات پرکار گچ‌بری و کتیبه‌های خط کوفی وجود دارد، ایوان جنوبی مسجد از ایوان مقابل بزرگ‌تر است و با طاق و قوس گهواره‌ای عرضی و نیم گنبد انتهائی پوشش یافته است.

جنگل‌های کالپوش و دیم‌زارهای منطقه کالپوش در 150 کیلومتری شمال شرق شاهرود در حوزه استحفاظی استان سمنان و آبریز شمالی کشور (حوزه آبریز سد گلستان) واقع شده‌اند.

این منطقه از نظر اقلیمی جزء مناطق نیمه مرطوب معتدل به شمار می‌آید و از نظر پوشش گیاهی، همان‌طور که از نام منطقه نیز مشخص است، غالب پوشش گیاهی آن جنگلی پهن برگ خزری است، چون بخشی از جنگل‌های منطقه جزو پارک ملی گلستان محسوب می شود.

جنگل دشت شاد نیز از مناطق دیدنی میامی است، جنگل‌های کالپوش در حوزه استحفاظی استان سمنان و در آبریز شمالی کشور واقع‌اند.

این منطقه از نظر اقلیمی جزء اقلیم نیمه خشک تا نیمه مرطوب به شمار می رود.

عباس آباد روستای کهنی است با یک کاروانسرا قدیمی که به دلیل فعالیت‌های معدنی در آن از گذشته‌های دور شناخته شده است، این روستا در شمال جاده تهران – مشهد، در فاصله 140 کیلومتری شرق شاهرود و 80 کیلومتری مرکز بخش میامی واقع است.

این منطقه در شمال کویر مزینان قرار دارد و دارای اقلیمی گرم در تابستان و معتدل در زمستان است .

روستای عشایر نشین رضا آباد از توابع بخش بیارجمند شهرستان شاهرود، در 250 کیلومتری جنوب غربی شاهرود و 123 کیلومتری جنوب بیارجمند واقع شده است.

کاروانسرای عباس آباد در 75 کیلومتری شرق میامی، (جاده مشهد) و در مرکز روستای عباس آباد واقع شده است. تاریخچه ساخت این کاروانسرا مربوط به دوره صفویه است که در دوره قاجار مرمت اساسی شده است.

روستای ابراهیم آباد در 10 کیلومتری شرق میامی یکی از زیباترین روستاهای شهرستان میامی است که بر خرابه‌های شهر تاریخی زیدر که از قدمتی بالغ بر 500 سال در زمان صفویه(شیخ صفی الدین اردبیلی) برخوردار بود، بنا شد.

ابراهیم آباد بافت تاریخی بسیار زیبایی دارد،خانه‌های این روستا از مصالح بومی و سنتی ساخته شده و از سبک معماری خاصی پیروی می‌کند، کوچه‌های سنگ‌فرش، دیوارهای کاه‌گلی و سیمگل با ازاره‌های آجر قزاقی و درختان کهنسال هنگام ورود، نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

مجسمه زیبای دهقان در ورودی روستا با به دست گرفتن فانوس حضور گردشگران و میهمانان را خیرمقدم می‌گوید و شما را به پذیرایی گرم مردم سخت کوش آبادی نوید می‌دهد.

ابراهیم آباد را می توان به رستورانی از انواع غذاهای خوشمزه سنتی تشبیه کرد که می توان به جوشبره، قروتی، چلکوت، حسود، شیره جوش، آش ترش و آش کما اشاره کرد.

مردم این روستا از آئین‌ها و آداب و رسوم متنوعی محافظت کرده و از نسلی به نسل دیگر منتقل کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به مراسم عید و عیدگاه اشاره کرد.

این روستا همه ساله جشنواره غذاهای محلی را برگزار می‌کند و با توجه به اینکه در کنار اتوبان تهران – مشهد قرار گرفته است، می‌تواند پذیرای گردشگران و زائران حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) باشد.

کاروانسرای میامی در مرکز شهر میامی واقع شده و از کاروانسراهای زیبای عهد صفوی است که تا حدود زیادی سالم بر جای مانده است.

این بنا به فرم حیاط مرکزی و از نوع چهار ایوانی است که با آجر ساخته شده است.

روستای هدف گردشگری فرومد در منتهی الیه شرقی شهرستان میامی (کیلومتر 115) مسیر میامی به سبزوار واقع است.

در مرکز این روستای زیبا، ساختمانی سرخ فام به چشم می خورد که آرامگاه ابن یمین، شاعر معروف و قطعه سرای بزرگ زبان فارسی است.

بنای آرامگاه در سال 1353 بازسازی و ساختمان زیبایی در آن محل احداث شد که برخی آن را سمبل کلاه سربداران و گروه دیگر آن را به صورت گلی در حال شکفته شدن می‌دانند.

همه ساله تعداد زیادی از مسافران به‌ویژه زائران امام رضا(ع) از شهرستان‌های شاهرود و میامی دیدن می‌کنند.

زائران ومسافران نوروزی می‌توانند در زمان اقامت خود از مهمانسرای جهانگردی بسطام و شاهرود و دیگر اماکن اقامتی سطح شهر و نیز مراکز اسکان و نوروزی که سوی دستگاه‌های ذیربط برای اسکان مسافران نوروزی در نظر گرفت شده است، استفاده کنند.