• موقعیت شهرستان مهدیشهر

جغرافیا - شهرستان مهدی ‌شهر

 
  •  

مهدیشهر در 16 کیلومتری شمال سمنان قرار داره . شهر مهدیشهر که قبل از انقلاب و در تاریخ 3000 ساله خودش سنگسر نامیده می شده از مهمترین مراکز تولید محصولات دامی و لبنیاتیه . شهرستان مهدیشهر به مرکزیت شهر مهدیشهر شامل جاذبه های گردشگری فراوان و منحصر به فردیه . از غار دربند مهدیشهر گرفته تا آب و هوای خنک و کوهپایه ای - از منطقه حفاظت شده پرور گرفته تا مناطق جنگلی شمالی این شهرستان همگی زیبایی های خدادای هستن که به دلایل مختلفی در این چند سال کمتر مورد توجه قرار گرفتن . شهر زیبا و خنک شهمیرزاد از جمله شهرهای شهرستان مهدیشهره که در تابستان هر سال هزاران گردشگر رو به دیدن مناظر زیبا و درختان سربه فلک کشیده این شهر می کشونه . بزرگترین باغ گردوی جهان در شهرستان مهدیشهر در شرق شهر شهمیرزاد واقع شده .

جمعیت شهر مهدیشهر 21000 نفر هست که البته منابع غیر رسمی اون رو حدود 25000 تا 30000 نفر برآورد کردن . شهر شهمیرزاد هم 7500 نفر جمعیت داره . البته شهرستان مهدیشهر شامل یه شهر دیگه هم میشه و اون درجزین نام داره . شهر درجزین هم حدود 5000 نفر جمعیت داره . موقعیت درجزین طوریه که با شهر سمنان فقط 6 کیلومتر فاصله داره و با توجه به استعداد فراوان در زمینه کشاورزی و البته صنعت می تونه در آینده پیشرفت زیادی داشته باشه . این رو هم بگم که بررسی های زمین شناسی وجود معادن بسیار ارزشمندی رو در نقاط مختلف شهرستان مهدیشهر نشون میده که متاسفانه هنوز تکنولوژی استحصال بسیاری از اونها در ایران وجود نداره .

شهرستان مهدیشهر از نظر دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در این چند ساله پیشرفت مناسب و خوبی داشته . از جمله اونها میشه به دانشگاه آزاد واحد مهدیشهر , دانشگاه پیام نور مهدیشهر , دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی مهدیشهر , دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد مهدیشهر و دانشکده دامپزشکی شهمیرزاد اشاره کرد . البته تاسیس شعبه ای از دانشکده فنی دانشگاه تهران در مهدیشهر و دانشکده گردشگری در شهر شهمیرزاد در دست بررسیه.

محصولات کشاورزی و دامی این شهرستان هم خیلی معروفه . محصولات لبنی و گوشتی عشایر ایل سنگسر ( مهدیشهر ) , گردو و آلوی شهمیرزاد و انار ، انگور و زردآلو درجزین رو میشه مهمترین محصول هر شهر دونست .

و اما در مورد نقشه تقسیمات کشوری برای شهرستان مهدیشهر : البته نقشه خیلی بهتر میتونه کمک کنه : نقشه استان سمنان]]

فاصله شهرها از یکدیگر و راههای ارتباطی :

سمنان - مهدیشهر: 16کیلومتر ( دو بانده اما فاقد مشخصات یک اتوبان استاندارد )

سمنان - درجزین : 6 کیلومتر ( دو بانده اما فاقد مشخصات یک اتوبان استاندارد )

مهدیشهر - شهمیرزاد : 6 کیلومتر (راه دو طرفه )

مهدیشهر - ساری : 176 کیلومتر ( راه دو طرفه )

مهدیشهر - دامغان : ؟ ( راه دو طرفه )

  این شهرستان یکی از سرسبزترین و خوش آب و هواترین نقاط استان سمنان است. طبیعت کوهستانی، آب و هوای خزری و نزدیکی به کویر سمنان و از همه مهم‌تر مهمان‌نوازی مردمان این دیار از این شهرستان، مقصد خوبی برای سفرهای نوروزی ساخته است. شهرهای مهدیشهر، درجزین و شهمیرزاد که به بهشت کویر اشتهار دارد سه شهر این شهرستان هستند.

 

شهر نمونه‌ی گردشگری بین‌المللی شهمیرزاد

 

شهر نمونه‌ی گردشگری بین‌المللی شهمیرزاد در شمال سمنان واقع است. در این شهر علاوه بر جاذبه‌های طبیعی مانند طبیعت سبز در کنار کوهستان و آب و هوای معتدل، می‌توانید برخی بناهای تاریخی مانند «شیرقلعه»، «قلعه شیخی» و «دژوهل»(بعنوان یکی از کانون‌های مهم اسماعیلیان) را نیز مشاهده کنید. البته بزرگ‌ترین باغ گردوی جهان با وسعت 700 هکتار نیز در این شهر واقع است.

 

روستای ملاده

 

روستای ملاده در 60 کیلومتری شمال شرق شهمیرزاد واقع ست. این روستا از توابع دهستان پشت‌کوه شهرستان مهدیشهر است. برای دسترسی به این روستا از شهمیرزاد به سمت فولاد محله و ساری حرکت کنید پس از طی حدود 40 کیلومتر و پیش از روستای رسم رودبار، جاده‌ی آسفالته مشخصی که در ابتدای آن تابلویی نصب شده به سمت شمال از جاده‌ی اصلی منشعب می‌شود. مسیر را ادامه داده و پس از عبور از روستاهای پرور، کولیم، تلاجیم، تمام، فینسک و شلی به روستای ملاده می‌رسید. این روستا، آب و هوای معتدل در بهار و تابستان و سرد در زمستان دارد و به شکل خطی است که در حاشیه‌ی رودخانه تشکیل شده است و دارای بافت معماری سنتی است. می‌توان در کوچه‌های سنگفرش آن قدم زد و از زیبایی باغ‌ها و معماری مسکونی آن لذت برد.

 

ملاده، بافتی زیبا دارد و علاوه بر زیبایی روستا، در فاصله‌ی حدود 9 کیلومتری شمال آن منطقه سرخ ده قرار دارد. سرخ ده دارای بافت درختچه‌های انبوه است و منظره‌ای بدیع را بوجود آورده است برای رسیدن به سرخ ده باید از جاده‌ی خاکی شمال روستا که در دل کوه پیچ خورده و به بالای آن می‌رود استفاده کرد. در نقطه‌ای که دو کلبه در سمت راست وجود دارد راه خاکی مشخص است که به سمت دشت وسیعی می‌رود . اینجا ییلاق سرخ ده است و با روستای سرخ ده 4 کیلومتر فاصله دارد و در فصل بهار با انبوه گل‌های رنگارنگ می‌توان جلوه‌ی بسیار زیبایی از منطقه را دید.

 

تنگه و چشمه‌ی روزیه

 

این تنگه در روستای چاشم واقع است . این تنگه از دامنه‌ی شمالی کوه ارُم آغاز شده و پس از طی 8 کیلومتر پایان می‌یابد. پیمایش این دره که از شمال غرب آغاز و به سمت جنوب شرق پایان می‌یابد، نیازمند ابزار و دانش سنگ‌نوردی است. اما بازدید از دهانه‌ی شمال غربی آن برای همگان امکانپذیر است. برای دسترسی به این منطقه ابتا از شهمیرزاد به سمت روستای چاشم حرکت کرده و یک کیلومتری پیش از روستای چاشم در سمت غرب جاده‌ای خاکی وجود دارد که سوله‌ای آبی رنگ بر فراز آن ساخته شده است. این جاده را پی گرفته تا پس از حدود 10 کیلومتر به ابتدای تنگه می‌رسید برای پیمایش تنگه از داخل رودخانه در خلاف جریان آب، مسیر را به سمت جنوب ادامه داده تا به نخستین آبشار که ارتفاعی برابر 3 متر دارد برسید از سمت راست این آبشار مسیری برای صعود و بالا رفتن ایجاد شده است. این مسیر را بالا رفته و به آبشاری دیگر به ارتفاع 2.5 متر می‌رسید. در سمت راست آن تونلی وجود دارد که مسیری را برای بالا رفتن ایجاد کرده‌اند و از آن بالا رفته و ادامه مسیر بدهید. در اینجا مسیر تقریباً مسطح است و از سمت چپ رودخانه حرکت را ادامه داده تا به یک محیط تقریباً باز می‌رسید که یکی از چشمه‌های آب رودخانه در آن قرار دارد. در مسیر دست چپ رودخانه حرکت را ادامه داده و در امتداد رودخانه پیش بروید. این مسیر تا 700 متر ادامه یافته تا به آبشاری به ارتفاع 5 متری می‌رسید از اینجا به بعد مسیر نیازمند پیمایش فنی از دهانه‌ی دیگر رودخانه است.

 

منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی پرور

 

منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی پرور که از سال 1355 بعنوان منطقه‌ی حفاظت‌شده تصویب شده، با وسعت 64.844 هکتار در شمال شهرستان مهدیشهر قرار دارد.

 

این منطقه که در البرز شرقی واقع شده از شمال به شهرستان ساری و شهرستان سوادکوه، از جنوب به شهرستان مهدیشهر، از شرق به شهرستان دامغان و از غرب به شهرستان فیروزکوه محدود شده است.

 

منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی پرور تحت تأثیر آب و هوای شمال البرز و شرایط جوی فلات مرکزی ایران است. نرخ بارش آن از شمال به جنوب و از شرق به غرب کاهش می‌یابد. این منطقه، رودخانه‌ی دائمی دارد که در خارج از منطقه از قله نیزوا سرچشمه گرفته و پس از حرکت از سمت غرب و شمال از آن خارج می‌شود و یکی از شاخه‌های رودخانه‌ی تجن را تشکیل می‌دهد.

 

روستاهای پرور، کاورد، تمام، تلاجیم ، فینسک و ملاده در آن قرار دارند . چشم‌انداز های طبیعی، انواع گونه‌های جانوری شامل خرس، گربه‌ی وحشی، ییلاق‌های متعدد، انواع گیاهان دارویی و بناهای تاریخی گوناگون و کاخ ابراهیم‌خان در ملاده از جاذبه‌های گردشگری منطقه است.

 

منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری غار دربند

 

«دربند» منطقه‌ی سرسبز کوچکی است که در حد فاصل مسیر مهدیشهر به شهمیرزاد واقع شده و مهم‌ترین قابلیت گردشگری آن، آب و هوای مطبوع، طبیعت بکر و غار دربند است. غار «دربند» از غارهای آهکی بزرگ ایران است که طول آن به حدود 150 متر می‌رسد. ستون‌های بزرگ «استلاگتیت» و «استلاگمیت» و دیواره‌های آهکی از جاذبه‌های این غار است.

 

غار «دربند» مهدیشهر

 

«غار دربند» مهدیشهر در دامنه‌ی جنوبی غار لَهَرد در ارتفاع 2058 متری از سطح دریا واقع است. طول غار 114 متر و عرض آن 2.20 متر تا 30.58 متر متفاوت است.

 

ارتفاع سقف تا کف این غار در کمترین نقطه 2.40 متر و در بلندترین نقطه، ارتفاع آن 25 متر است.

 

غار متعلق به دوره‌ی کرتاسه و از دوران سوم زمین‌شناسی است و می‌توان قدمتی حدود 140 میلیون سال را برای آن تخمین زد. این غار آهکی است و دومین غار آهکی کشور محسوب می‌شود.

 

این غار از آهک توده‌ای سفید خاکستری چرکدار تشکیل و شکل عمومی غار بیضی مانند است. این غار بعلت نزدیکی به مهدیشهر و قریه‌ی دربند محل سکونت و اختفاء بوده و افسانه‌ها و داستان‌های بسیاری پیرامون طول غار، کشف آثار قدیمی و نوع تشکیل غار در میان بومیان منطقه رواج دارد.

 

برای دسترسی به این غار زیبا تنها یک راه وجود دارد. پس از عبور از مهدیشهر و سپری کردن حدود 2 کیلومتر به سمت شهمیرزاد، در سمت چپ، جاده‌ای به سمت شمال و دامنه‌ی کوه وجود دارد که در ابتدای آن تابلوی غار تاریخی دربند خودنمایی می‌کند. این جاده آسفالته را تا انتها ادامه داده و جاده‌ی خاکی که به سمت شمال در دامنه‌ی کوه ایجاد شده را طی و سپس به درب ورودی می‌رسید.

 

جنگل فینسک

 

جنگل فینسک در 56 کیلومتری شمال شرقی شهمیرزاد و در دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های البرز واقع شده است.

 

اقلیم منطقه تحت تأثیر آب و هوای مدیترانه‌ای با باران بهاره همراه است. این جنگل از لحاظ زیبایی به علت اوج گرفتن بر فراز موه و حرکت در مسیر کنار دره، چشم‌اندازهای بدیع و زیبا دارد. بیشترین بازدید از این جنگل در اواسط بهار و اوائل پاییز است. برای دسترسی به این منطقه ابتدا از شهمیرزاد به سمت فولاد محله حرکت می‌کنید. پس از طی 40 کیلومتر و پیش از روستای رسم رودبار، در سمت چپ جاده، جاده‌ی آسفالته مشخصی وجود دارد که در ابتدای آن تابلوی بزرگی نصب شده که فاصله‌ی روستاها را از ابتدای جاده نمایش می‌دهد. به سمت این جاده پیچیده و به سمت فینسک حرکت کنید. فاصله‌ی فینسک از ابتدای جاده حدود 14 کیلومتر است . پس از گذر از روستاهای پرور، کولیم، پس از کاورد و 2 کیلومتری روستای فینسک در محلی موسوم به پل شهدا(پل دارای تابلوست) که بر فراز تپه‌ای در شمال شرق آن آثار ساخت و ساز یک ساختمان به چشم می‌خورد. از کنار سیل‌شکن‌ها در شمال جاده مسیر پاکوب شکل گرفته و با زیگزاگ‌های متوالی بر فراز تپه می‌رسد. صعود این مسیر حدود 15 دقیقه طول می‌کشد. مسیر از کنار آغل گوسفندان به سمت شرق امتداد می‌یابد. مسیر، پاکوب مشخصی است که دامنه‌ی کوه را به سمت شرق تراورس می‌کند، سپس با عبور از میان درختچه‌های ازگیل و زرشک وحشی کم کم تغییر چهره داده و به انبوهی پوشش گیاهی آن افزوده می‌شود. در طول مسیر به منطقه‌ای که چشمه‌های فراوان در آن جاریست می‌رسید. اینجا تنها منبع تأمین آب شرب منطقه است. فاصله چشمه‌ها از آغل ابتدای مسیر حدود 1.5 ساعت است.

 

منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری جنگل رودبارک

 

رودبارک در 80 کیلومتری شمال‌شرق سمنان در مسیر راه شهمیرزاد به «فولاد محله» در شهرستان مهدیشهر و در دامنه‌ی جنوبی سلسله جبال البرز واقع است، این منطقه بخشی از منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی پرور است و به علت وجود جنگل‌های پهن برگ و آب و هوای خنک بویژه در فصل تابستان مورد توجه گردشگران قرار دارد. تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری، دمای مناسب بویژه در فصل تابستان و چشم اندازهای طبیعی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.

 

منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری چاشم

 

روستای چاشم از توابع بخش شهمیرزاد شهرستان مهدیشهر در 19 کیلومتری شمال‌غربی شهمیرزاد واقع است و در پای قله‌ی کوه «نیزوا» قرار دارد. «چاشم» روستایی پایکوهی است و آب آن از چشمه و قنات تأمین می‌شود. مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری این منطقه، ارتفاعات زیبا و چشم‌نواز نیزوا، وجود امکان تفریح زمستانی در منطقه، چشمه‌ی روزیه، وجود تپه‌های باستانی، امامزاده‌ها و ... است.