• جاذبه ه مهدیشهر

منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری چاشم

 

روستای چاشم از توابع بخش شهمیرزاد شهرستان مهدیشهر در 19 کیلومتری شمال‌غربی شهمیرزاد واقع است و در پای قله‌ی کوه «نیزوا» قرار دارد. «چاشم» روستایی پایکوهی است و آب آن از چشمه و قنات تأمین می‌شود. مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری این منطقه، ارتفاعات زیبا و چشم‌نواز نیزوا، وجود امکان تفریح زمستانی در منطقه، چشمه‌ی روزیه، وجود تپه‌های باستانی، امامزاده‌ها و ... است.

 جنگل فینسک

 

جنگل فینسک در 56 کیلومتری شمال شرقی شهمیرزاد و در دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های البرز واقع شده است.

 

اقلیم منطقه تحت تأثیر آب و هوای مدیترانه‌ای با باران بهاره همراه است. این جنگل از لحاظ زیبایی به علت اوج گرفتن بر فراز موه و حرکت در مسیر کنار دره، چشم‌اندازهای بدیع و زیبا دارد. بیشترین بازدید از این جنگل در اواسط بهار و اوائل پاییز است. برای دسترسی به این منطقه ابتدا از شهمیرزاد به سمت فولاد محله حرکت می‌کنید. پس از طی 40 کیلومتر و پیش از روستای رسم رودبار، در سمت چپ جاده، جاده‌ی آسفالته مشخصی وجود دارد که در ابتدای آن تابلوی بزرگی نصب شده که فاصله‌ی روستاها را از ابتدای جاده نمایش می‌دهد. به سمت این جاده پیچیده و به سمت فینسک حرکت کنید. فاصله‌ی فینسک از ابتدای جاده حدود 14 کیلومتر است . پس از گذر از روستاهای پرور، کولیم، پس از کاورد و 2 کیلومتری روستای فینسک در محلی موسوم به پل شهدا(پل دارای تابلوست) که بر فراز تپه‌ای در شمال شرق آن آثار ساخت و ساز یک ساختمان به چشم می‌خورد. از کنار سیل‌شکن‌ها در شمال جاده مسیر پاکوب شکل گرفته و با زیگزاگ‌های متوالی بر فراز تپه می‌رسد. صعود این مسیر حدود 15 دقیقه طول می‌کشد. مسیر از کنار آغل گوسفندان به سمت شرق امتداد می‌یابد. مسیر، پاکوب مشخصی است که دامنه‌ی کوه را به سمت شرق تراورس می‌کند، سپس با عبور از میان درختچه‌های ازگیل و زرشک وحشی کم کم تغییر چهره داده و به انبوهی پوشش گیاهی آن افزوده می‌شود. در طول مسیر به منطقه‌ای که چشمه‌های فراوان در آن جاریست می‌رسید. اینجا تنها منبع تأمین آب شرب منطقه است. فاصله چشمه‌ها از آغل ابتدای مسیر حدود 1.5 ساعت است.

 

منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری جنگل رودبارک

 

رودبارک در 80 کیلومتری شمال‌شرق سمنان در مسیر راه شهمیرزاد به «فولاد محله» در شهرستان مهدیشهر و در دامنه‌ی جنوبی سلسله جبال البرز واقع است، این منطقه بخشی از منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی پرور است و به علت وجود جنگل‌های پهن برگ و آب و هوای خنک بویژه در فصل تابستان مورد توجه گردشگران قرار دارد. تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری، دمای مناسب بویژه در فصل تابستان و چشم اندازهای طبیعی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه است،و همچنین  حسینیه اعظم مهدیشهر، جنگل رودبارک مهدیشهر، آب انبار مهدیشهر، امامزاده قاسم (ع) کافر قلعه، مسجد پامنار (منار مهدیشهر، هتل سنگسر، چشمه رابندمهدیشهر، چشمه آبگرم، آب معدنی لیتو، شکارگاه ملاده، محوطه باستانی خرند، آبشار فینیسک، امامزاده عبدا.. شهمیرزاد، بقاع ابوالقاسم، مهدی و یحیی در چاشم، بقعه شیخ شهمیرزاد(موسی عطا)، جهل تن در درجزین، دژ شهمیرزاد؛ شیر قلعه شهمیرزاد، منطقه حفاظت شده پرور، گردنه بشم، چشمه گل رودبارمهدیشهرو موزه عشایری ایل سنگسر.