• موقعیت شهرستان آرادان

 در سال 1390 با تصویب هیات وزیران، این بخش به شهرستان ارتقاء پیدا کرد و بر روی نقشه استان سمنان ، شهرستان جدیدی در نزدیکی گرمسار به نام "آرادان" اضافه شد.

تا قبل از تقسیمات شهرستانی، جاذبه های گردشگری آرادان در زیرمجموعه گرمسار دیده می شد، اما چند سالی است که آرادان هم نشان داده در زمینه گردشگری حرفهای بسیاری برای گفتن دارد به طوری که آثار تاریخی شاخصی از جمله بازار، تکیه، امامزاده، آب انبار، کاروانسرا ، جاذبه های طبیعی و ... را می توان در آرادان دید، و بازدید آن را به دیگران توصیه کرد.

پیشینه تاریخی

براساس متون باقیمانده از سفرنامه ناصرالدین شاه، اردوان اسم قدیم آرادان بوده است که از نام اردوان اشکانی مشتق شده و پس از گذشت زمان به لفظ آرادان مبدل شده است، شهرستان آرادان دارای وسعتی در حدود 4329 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 15575 نفر براساس سرشماری سال 1390 است، این شهرستان در 15 کیلومتری شهرستان گرمسار واقع شده و از شمال به فیروزکوه، از غرب به گرمسار، از شرق به سرخه و از جنوب به اردستان(اصفهان) منتهی می شود.

ویژگی های جغرافیایی

این شهرستان دارای آب و هوایی کوهپایه ای در مرکز، ییلاقی در شمال و کویری در جنوب شهرستان است.

محصولات عمده کشاورزی، باغی و دامی این شهرستان شامل گندم، پنبه، خربزه، انجیر، گوجه سبز، گردو، زیتون، پرورش دام و طیور و زنبورداری است که به علت بهره‌مندی از دشت‌های حاصلخیز و مشروب شدن به وسیله رودخانه دائمی حبله رود یکی از قطب های کشاورزی استان محسوب می شود.

از جاذبه های آرادان می توان به امامزاده علی اکبر(ع) با قدمت ایلخانی، امامزاده شاه سلطان نظر(ع)، بازار تاریخی، تپه تاریخی شاه نظر، مسجد جامع و حسینیه، کاروانسرای دهنمک، روستای هدف گردشگری پاده و مناطق نمونه گردشگری رامه و قالیباف اشاره کرد